Hatice AKMAN

Şef - SAPADER Genel Başkanı

Profesyonel olarak 35 yıldan daha fazla zamandır aşçılık yapan, Türkiye’nin önde gelen Executive Cheflerinden biri; Şef Hatice AKMAN.

H

Sakarya doğumlu Şef AKMAN, profesyonel mutfakların uzun ve standart olmayan çalışma saatleri, mutfağın düşmeyen stresiyle, fiziken yıpratıcı ve cinsiyetçi doğası ile mücadele eden bir şef; Sakarya gibi bir kadın.

Özel İlgi Alanlarım

Aşçılık Eğitimi
95%
Yemek yarışmaları
90%
Fuar ve Festivaller
80%

Mesleki kariyerini Türk mutfağı ile ilgili fuar, festival ve yarışmalarda sayısız ödül ve madalyalar kazanarak taçlandıran Şef Hatice AKMAN, ülkemizde gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası yarışmalarda da defalarca koordinatörlük ve jüri üyeliği yaptı.

Özellikle Sakarya yöresine ait lezzetleri evrensel tekniklerle buluşturan Şef AKMAN, her zaman yeni keşifler peşinde koşan bir mutfak ustası.

Sakarya’lı kadınların toplumsal ve sektörel kabulünü kolaylaştırmak, eğitim seviyelerini yükselterek, hem mutfakta hem de  sosyal hayatta hak ettikleri üst düzey görev alma imkânlarını geliştirilmek; toplumsal cinsiyet kalıplarını yıkarak zekâ, düşünce, hayal gücü ve üretkenliğini işletme verimliliğine ve genel olarak ekonomiye katkısını sağlamak için “Mutfakta Hanımeli” sosyal sorumluluk projesinin mimarı.

Eğitimci yönüyle de bilinen Şef AKMAN, öğrencilerine motivasyon konusundaki yaklaşımı ile de dikkat çeken bir hoca.

“Lezzet Aşkına”, “Sos Aşkına” ve “Makarna’m” kitaplarının yazarı olan Şef AKMAN, aynı zamanda Sakarya Aşçılar ve Pastacılar Derneği (SAPADER) Başkanlığını da sürdürmekte.

Şef Hatice AKMAN Sapanca Göl Mahallesinde, yeşilin binbir halini barındıran bir vadinin tam ortasında bulunan, ziyaretçilerine doğanın bütün güzelliklerini doyasıya yaşatan, manzarasıyla büyüleyen Natürköy Seyir Terası’nda Sapanca halkını ve misafirlerini enfes lezzetli menüleri ile buluşturacak.